Kesikköprü / Kırşehir

Kesikköprü

Anadolu Selçuklu Sultanı Gıyasseddin Keyhüsrev tarafından 1251 yılında yaptırılan ve  Türk mimarisin güzide eserlerinden bir tanesidir. Köprüde 13 kemer bulunmakla birlikte, köprü 50 metre eninde ve 220 metre uzunluğundadır.

Köprü tarihi ipek yolunu üzerinde bulmaktadır. O dönemlerde  ülkeye başkentlik yapan Konya ile dönemin önemli ilim ve kültür merkezi olan Kırşehir’i birbirine bağlamaktadır. Köprü 1616,1849,1925 yıllarında bir çok kez onarım görmüştür. 1990 yıllarda kum ocakların etkisi ile köprünün temelleri bu durumdan  olumsuz etkilenmiş parça parça yıkılarak yok olma noktasına gelmiştir. 2000-2007 yıllarında yapılan çalışma ile köprü tamir edilerek koruma altına alınmıştır. Köprü şuan araç trafiğine kapalı olmasına karşın insanlar tarafından gezilip görülebilmektedir. Halen Konya – Kırşehir taşıt yolu köprünün 500 metre kadar güney kesiminde bulunan modern bir köprü ile sağlanmaktadır.

Kesikköprü

Anatolian Seljuk Sultan was built in 1251 by Cyrus and Gıyassed you get is one of the eminent Turkish architectural monuments. Although there are 13 arches along the bridge, the bridge is 220 meters long and 50 meters.

Bridge work on the historic Silk Road. One of the major scientific and cultural center Kırsehir period in the country’s capital city of Konya period connects. Bridge repair in 1616,1849,1925 year has seen a lot of times. The foundations of the bridge with the effects of sand and gravel quarry in 1990 has come to the point of being demolished part no part adversely affected by this situation. Bridge repair work was carried out during 2000-2007 has been protected. Although the bridge can be seen by people crawl now closed to vehicular traffic. Currently, Konya – the Kırsehir carriageway bridge in the southern part up to 500 meters are provided with a modern bridge.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>